Achievements

Massive congratulations to our debating team, who won against Diocesan Girls Junior School (“DGJS”) on 6th December 2018. Under the guidance of our School Writer Mr. Adrian Ho, our affirmative team has successfully upheld the motion:

 

“This House Believes That our Food Truck System should be greatly expanded into regional centres of Hong Kong.

 

Exceptional work from all.

Finally, we would very much like to thank DGJS for an insightful debate. We wish them all the very best in their future debating endeavours.

Our team members: 6A Waniya Ahmed, 6A Siya Daryanani, 6A Raazia Qezilbesh

Teacher(s)-in-charge: Mr. Adrian Ho, Ms. Sonia Ng

We are delighted that our school’s debating team won against Ying Wa Primary School (“YWPS”) on 28th November 2018. Under the guidance of our School Writer Mr. Adrian Ho, our negative team has successfully defeated the motion:

 

“This House Believes That our Food Truck System should be greatly expanded into regional centres of Hong Kong”.

 

In addition, the adjudicator awarded Best Speaker to 6B Jaashmin Firoz Alam! Exceptional work from all.

Finally, we would very much like to thank YWPS for an incredible debate. We wish them all the very best in their future debating endeavours.

Our team members left to right: 6A Jacqueline Chung Lok Man, 6B Jaashmin Firoz Alam, 5A Alan Pang Bo with adjudicator Mr. Jason Fung.

Teacher(s)-in-charge: Mr. Adrian Ho, Ms. Sonia Ng

Congratulations to NG Yu Hin Arthur for winning the 8th International Open Visual Arts Competition held by International Youth Arts and Cultural Centre on 15 September 2018.

On 29th October 2018, the Principal awarded the following students a 聽話豬仔包, in recognition of their good behaviour based on their parents’ recommendation:

1)Modi Khushaang

2)Li Yi Ching

3)Sam Li

4)Jackson Samuel

5)Anjaneya Vashishtha

Congratulations to Lee Cheuk Fei Marco for achieving 3rd Place in the 2018 Hong Kong Asia-Pacific Youth Piano Competition.

Congratulations to CHENG Yi Nok for achieving Gold Award, AU YEUNG Aiden for achieving Silver Award, CHAN Marcus & TAI Chun Yin for achieving Bronze Award in Math Conceptition 2018 (K3 Group) and as part of Overall Champion in HKG Region.

Congratulations to Tam Holton & Jiang Yin Shing Lucas for achieving Gold Award and Poon Chun & Chan Yat Him for achieving Bronze Award  in Math Conceptition 2018 (K2 Group). They are the Group Champion in K2 Group and part of the Overall Champion in HKG Region.

Congratulations to TSUI Wai Ting Aiko for winning the Gold Medal Award in the Piano Competition (K2 Group) held by China Youth Art and Speech Association

Congratulations to WONG Chun Hei Travis for achieving 1st Place in 30M Run Event (5 years-old division), 2nd Place in 60M Run Event (5 years-old division) & 3rd Place in Standing Long Jump Event (5 years-old division) in Kids Sports Competition organized by KidSports Athletic Club (HK) (第二屆兒童學界黃金田徑賽2018)

Congratulations to Hayleyadela Wong, who achieved Excellence Award & Certificate of Appreciation in Hong Kong Schools Mathematics & Math Olympiad Elite Competition & Thomas and Friends Journey beyond Sodor Creative Art Competition

Congratulations to Foo Tsz Fung, who achieved 15 Shields in the Cambridge Movers Level!

Congratulations to Primary Grade A Table Tennis Team, who achieved 4th place after competing against 28 Schools in the Kowloon North Area Inter-Primary Schools Table Tennis Competition 2017-2018.

Congratulations to Pang Bo, who achieved the Champion in the Hong Kong Chess Federation Hong Kong National Junior 2018 Division!

Congratulations to Tu Kwan Yiu Victor, who achieved the distinction and merit in the Mathematics and Problem Solving.

Congratulations to Nanikram Siddhant Jacky, who achieved the distinction in the Mathematics.

Lee Cheuk Fei secures 2nd Place in the Hong Kong Music Festival for his Piano Performance. Congratulations!

Congratulations to Wong Long Ching, who achieved Champion and 2nd Place in the Little Dolphin Swimming Gala 2017!

Congratulations to Foo Tsz Fung, who achieved 15 Shields in the Cambridge YLE Starters Exam!

Congratulations to Lau Ka Yu, who secured Third Place in the competition!

Congratulations to Mo Yiu Ting, who secured 1st Place in the competition!

Congratulations to Mo Yiu Ting Dennison, who achieved merit award in the All Hong Kong Inter-Primary Schools Tennis Competition!

Congratulations to Ng Yau Ki Amanda, who achieved the 2nd Place in the 69th Hong Kong School Speech Festival (English Speech)

Congratulations to Xiao Ching Sunny, who achieved the 2nd Place and 3rd Place in the 69th Hong Kong School Speech Festival (Chinese & English Speech)

Congratulations to Chung Ching Man Jasmine, who achieved the 3rd Place in the 69th Hong Kong School Speech Festival (Chinese Speech)

Congratulations to our K2 and K3 students who secured 2nd Place in the competition!